Wykonywanie okresowych pomiarów instalacji elektrycznych gwarantuje jej bezpieczeństwo.
Każda instalacja elektryczna powinna być poddana przeglądowi i pomiarom. Zgodnie z Art. 62. 1 pkt 2.; Dziennik Ustaw 2017 poz. 1332 właściciel budynku zobowiązany jest do dokonania kontroli (nie rzadziej niż raz na 5 lat), której celem jest sprawdzenie stanu technicznego instalacji elektrycznej.
Podobnie jak w przypadku rocznych pomiarów instalacji elektrycznej obowiązek wykonywania pięcioletniego przeglądu spoczywa właścicielu lub zarządcy budynku.
Należy pamiętać jednak, iż pomiary elektryczne należy wykonywać każdorazowo w przypadku wystąpienia uszkodzeń budynków, powstałych w wyniku m.in. wyładowań elektrycznych lub powodzi. Posiadanie aktualnych protokołów z badań instalacji jest niezbędne do uzyskania ewentualnego odszkodowania.
Do pięcioletnich pomiarów elektrycznych zaliczamy:
- pomiary rezystancji izolacji w pomieszczeniach:
– wilgotnych
– gorących (o temperaturze powietrza powyżej 35 ºC
– zapylonych
- pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej w pomieszczeniach:
– zagrożonych pożarem
– należących do grup budynków ZL I, ZL II i ZL III (m.in. budynki użyteczności publicznej, szkoły, budynki biurowe, internaty, hotele)
– zapylonych
- pomiary rezystancji uziomów
- badania instalacji odgromowej
- pomiary natężenia oświetlenia (nie rzadziej niż co 5 lat, zalecane co 2 lata)
Po wykonaniu pięcioletnich pomiarów instalacji elektrycznej, sporządzane są protokoły z badań, które zawierają informacje dotyczące stanu instalacji.
Zarówno pomiary elektryczne jak i protokoły mogą być wykonane jedynie przez elektryka posiadającego odpowiednie uprawnienia.