POMIARY ELEKTRYCZNE – WYBRANE RODZAJE MIERNIKÓW INSTALACJI ELEKTRYCZNYCH

Narzędziami niezbędnymi do wykonywania pomiarów elektrycznych są mierniki instalacji elektrycznych. Stanowią one podstawowe narzędzie w pracy każdego elektryka, dzięki którym jest on w stanie zdiagnozować uszkodzenia w instalacji elektrycznej. 

Na rynku dostępna jest szeroka gama przyrządów do pomiaru parametrów elektrycznych. Wśród nich znajdują się mierniki do pomiaru pojedynczych wartości, ale także kompleksowe i wielofunkcyjne przyrządy.

Jednym z najważniejszych pomiarów elektrycznych są pomiary rezystancji izolacji. Mierniki wykonujące tego typu pomiary możemy podzielić na dwie grupy:

  • Mierniki induktorowe (induktory) – działają na zasadzie omomierza szeregowego z magnetoelektrycznym ustrojem pomiarowym. Urządzenia te nie wymagają zasilania gdyż odbywa się ono za pomącą wbudowanej prądnicy.
  • Przyrządy elektroniczne – cechują się szerokim zakresem napięć dzięki czemu dają możliwość przeprowadzenia pomiarów elektrycznych w transformatorach i silnikach elektrycznych, a ich niewielki rozmiar sprawia, iż mogą być stosowane niemal w każdym miejscu.

Pozostałe rodzaje mierników instalacji elektrycznych:

  • testery – oceniają poprawność działania wyłączników różnicowo-prądowych. Ich zadaniem jest ocena wyłączników pod kątem spełnienia parametrów technicznych poprzez m.in. mierzenie prądu oraz czasu zadziałania wyłącznika RCD
  • multimetry (przyrządy uniwersalne) –  posiadające możliwość pomiaru różnych wielkości fizycznych
  • wielofunkcyjne mierniki instalacji elektrycznych – pozwalają na pomiar podstawowych wartości instalacji elektrycznych
  • mierniki natężenia oświetlenia (luksomierze) – wykorzystywane w pomiarach elektrycznych, służące do pomiaru natężenia oświetlenia w budynkach, na stanowiskach pracy lub drogach ewakuacyjnych.