OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE W DOMU

Ogrzewanie elektryczne bazuje na przemianie energii elektrycznej w ciepło w elemencie oporowym, którym może być drut, pręt lub taśma metalowa. Rosnące ceny gazu sprawiają, że ogrzewanie elektryczne staję się coraz bardziej popularne.

Tego typu ogrzewanie jest dobrym rozwiązaniem do ogrzania nie tylko domu czy mieszkania, ale również firm i obiektów handlowych. Ogrzewanie elektryczne sprawdza się w małych mieszkaniach, w bardzo dobrze ocieplonych domach, a także domach okresowo ogrzewanych np. domach letniskowych.

Głównymi zaletami ogrzewania elektrycznego jest:

  • dostępność
  • niskie koszty instalacji
  • możliwość przewidywania cen energii elektrycznej
  • nie wymaga konserwacji
  • możliwość regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu osobno

RODZAJE OGRZEWANIA ELEKTRYCZNEGO:

Ogrzewanie akumulacyjne (ściśle związane z dwutaryfową instalacją elektryczną) – głównym elementem tego typu ogrzewania są piece akumulacyjne, nazywane także ogrzewaczami akumulacyjnymi. Piece te gromadzą ciepło w okresach, gdy energia elektryczna jest sprzedawana odbiorcom po niższej cenie, a następnie oddają ciepło w zależności od potrzeb w ciągu dnia, ogrzewając pomieszczenia i zapewniając przy tym pożądaną temperaturę wewnętrzną. Głównymi zaletami ogrzewania akumulacyjnego jest łatwość montażu i brak kosztów konserwacji. Należy jednak pamiętać, że ogrzewane jest jedynie tylko to pomieszczenie, w którym znajduje się piec.

Ogrzewanie konwekcyjne – opiera się na zamianie energii elektrycznej na ciepło na bieżąco, dostosowując ilość ciepła do istniejącego zapotrzebowania. Odbywa się to na zasadzie naturalnej konwekcji (czasem wspomaganej wentylatorem). Ogrzewacze konwekcyjne produkowane są w dwóch wersjach: jako urządzenia samodzielnie stojące lub tylko do zamontowania na ścianie Spełniają funkcję ogrzewania uzupełniającego.

URZĄDZENIA DO OGRZEWANIA POMIESZCZEŃ ENERGIĄ ELEKTRYCZNĄ:

Na rynku znajduje się szeroka gama urządzeń do ogrzewania pomieszczeń energią elektryczną.

Wyróżniamy tu:

– kotły elektryczne

– płyty grzewcze

– piece akumulacyjne

– grzejniki olejowe, elektryczne

– maty oraz folie grzewcze do ogrzewania podłogowego lub ściennego.

Ogrzewanie elektryczne stanowi idealne rozwiązanie w domach i mieszkaniach nie mających dostępu do łącza gazowego. Mimo, że tego typu ogrzewanie uchodzi za drogie, często bywa najbardziej optymalne.