JAK SKUTECZNIE ZMNIEJSZYĆ RACHUNKI ZA PRĄD ?

Wysokie rachunki za prąd to problem wielu rodzin. Warto wprowadzić w naszym życiu kilka zmian, ponieważ według prognoz energia elektryczna z roku na rok będzie coraz droższa. Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby zredukować wysokość rachunków za prąd. Są to:

  • modernizacja oświetlenia
  • zmiana przyzwyczajeń
  • wymiana energochłonnych urządzeń na bardziej energooszczędne – chociaż na starcie wiąże się z kosztami to jednak w perspektywie czasu staje się dla nas korzystna finansowo

 

Podstawową jednostką zużycia energii elektrycznej jest kilowatogodzina. Przeliczając ją na codzienne czynności przy użyciu 1kWh możemy np. prasować przez godzinę, oglądać TV przez 7 godzin lub słuchać muzyki przez ok. 40 godzin.

W każdym gospodarstwie domowym znajduje się wiele urządzeń i sprzętu AGD i RTV. Najwięcej energii elektrycznej zużywają:

– chłodziarko-zamrażarka: 28,1%

– oświetlenie + drobny sprzęt AGD: 20,4%

– kuchnia elektryczna: 19,6%

– pralka: 9,1%

– telewizor: 6%

Mając na uwadze powyższe zestawienie, kupując dany sprzęt warto zwrócić uwagę na to w jakiej klasie energetycznej on funkcjonuje. Zalecane jest, aby wszystkie urządzenia znajdujące się w naszym domu posiadały klasę od A do A +++. Należy dokonać również odpowiedniej modernizacji oświetlenia. Zalecana jest wymiana wszystkich źródeł światła na te energooszczędne. Warto pamiętać także o nie pozostawianiu urządzeń w trybie czuwania czyli tzw. STAND-BY. Pomimo, iż dany sprzęt nie wykonuje żadnych funkcji to jest on fizycznie podłączony do gniazdka i znajduje się w gotowości do uruchomienia. Stan czuwania sygnalizowany jest zwykle przez świecącą się diodę bądź wyświetlacz z zegarem, pobierając tym samym energię elektryczną.